Vypadávanie vlasov – viac, ako kozmetický problém

Vypadávanie vlasov je nepríjemný kozmetický problém, za ktorým sa najčastejšie skrývajú zdravotné problémy. Ak spozorujete, že vám vlasy vypadávajú viac než je obvyklé, vo väčšine prípadov je to dôsledok nejakého problému v organizme.

Dôležité je tiež pripomenúť, že vypadávanie vlasov nie je nevyhnutne vždy problémom. Podstatná je kvantita. Ak denne stratíte menej než 150 vlasov, nemusíte sa ničoho obávať, ide o prirodzený proces samoregulácie organizmu. Jednoducho povedané – staré vlasy vypadnú a nahradia ich nové vlasy. Životný cyklus vlasu je 2 až 6 rokov. Po jeho uplynutí vlas prirodzene odumiera a dáva priestor novému vlasovému vláknu.

Problém však nastáva, ak vám denne vypadne viac vlasov než je prirodzené – teda viac než 150. Vtedy hovoríme o nadmernom vypadávaní vlasov. Tento stav môže vyplývať z viacerých príčin, od genetických predispozícií, cez psychické vypätie, až po dôsledok nejakého chronického ochorenia. Aby ste zistili presnú príčinu nadmerného vypadávania vlasov, musíte si uvedomiť, či k nemu dochádza nárazovo alebo postupne. Nápomocná nám môže byť v tomto prípade tabuľka s jednoduchým rozdelením.

Rozdelenie vypadávania vlasov – tabuľka

  • prirodzené vypadávanie vlasov
  • nadmerné vypadávanie vlasov
    • postupné nadmerné vypadávanie vlasov
    • nárazové nadmerné vypadávanie vlasov

Prirodzené vypadávanie vlasov

Ako už z pomenovania vyplýva, prirodzené vypadávanie vlasov nie je niečo, proti čomu by ste mali bojovať. Ide o proces regenerácie organizmu, ktorý je pre vaše telo (a aj vlasy) vyslovene žiaduci. Telo sa samo zbaví starých vlasov a dáva priestor rastu nových, zdravých vlasov.
Ako sme už uviedli, životný cyklus vlasu je 2 až 6 rokov. Po uplynutí tejto doby vlas odumiera a umožňuje rast nového vlasu z tej istej vlasovej folikuly pod pokožkou. Počas života vystrieda jedna vlasová folikula niekoľko životných cyklov. Následne odumiera aj samotná vlasová folikula. To znamená, že nové vlasy z nej už ďalej nerastú. Postupné odumieranie vlasových folikul zväčša súvisí s pribúdajúcim vekom a genetickými predispozíciami, čo je taktiež prirodzený proces.

Náš tip!
Prirodzené vypadávanie vlasov zastaviť nemožno, avšak môžete proti nemu zakročiť aspoň vizuálne. Vhodným riešením sú keratínové vlákna, vďaka ktorým zakryjete začínajúce lysiny a priesvity vo vlasoch.

keratinove vlakna pred po

Postupné nadmerné vypadávanie vlasov

Nadmerné vypadávanie vlasov, ku ktorému dochádza postupne, súvisí obvykle s dlhodobejšími zmenami v organizme. Príčin môže byť viacero. Najčastejšie sú to dlhotrvajúce chronické ochorenia, dlhodobé pôsobenie liekov alebo nevhodne zvolenej kozmetiky na organizmus, či dokonca hormonálne zmeny – obzvlášť u žien.

Pôsobenie hormonálnych zmien u žien na kvalitu vlasov

Napriek tomu, že nadmerné vypadávanie vlasov je typické skôr pre mužov, svoje o tom vedia aj ženy. Významným faktorom ovplyvňujúcim kvalitu vlasov u žien sú hormonálne zmeny. Tie súvisia s produkciou estrogénu v ženskom tele, ktorý ovplyvňuje okrem iného aj kvalitu vlasov. Čím viac estrogénu sa vyprodukuje v organizme, tým sú vlasy kvalitnejšie. Práve kvôli tomu môžu ženy badať úbytok vlasov po pôrode, kedy sa zvýšená “tehotenská” hladina estrogénov vracia do normálu. Taktiež v období prechodu klesá hladina estrogénov v ženskom tele. Ďalšie výkyvy sa môžu u žien objavovať napríklad pri nasadení alebo zmene hormonálnej antikoncepcie.

Nárazové nadmerné vypadávanie vlasov

Azda najhorším stavom je nadmerné vypadávanie vlasov, ku ktorému dochádza nárazovo. V krajných prípadoch môžeme hovoriť o extrémnom vypadávaní vlasov. To je zväčša zapríčinené stresovým vypätím (napríklad pri problémoch v práci, rodine alebo vzťahoch), nárazovými diétami a náhlymi zmenami v jedálničku (šokové pôsobenie na organizmus). Rizikovými faktormi sú taktiež infekcie kože, ktoré sa dotýkajú aj pokožky hlavy a nadmerné používanie tepelných spotrebičov pre úpravu účesu (žehličky na vlasy, kulmy, fény).

Hlavné rizikové faktory vypadávania vlasov a naše odporúčania

  • stresové vypätie – doprajte si dostatok času na oddych a relax
  • lieky (na krvný tlak, štítnu žľazu, antidepresíva) – uprednostnite radšej prírodné liečivá
  • nešetrná úprava účesu – obmedzte používanie tepelných spotrebičov pre úpravu účesu (žehličky na vlasy, kulmy, fény)
  • nevhodná kozmetika – zamerajte sa na používanie kvalitnej kozmetiky pre starostlivosť o vaše vlasy

Bol pre vás tento článok užitočný? Zdieľajte ho medzi svojimi známymi, ktorým záleží na kvalitnej starostlivosti o vlasy rovnako ako vám. Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.