Príbeh zázračného oleja z Maroka

arganový olej

Arganový olej je vzácny rastlinný olej, ktorý nachádza uplatnenie v kozmetickom, farmaceutickom a potravinárskom priemysle. Zaujímavosťou je, že napriek svojmu mnohorakému využitiu vo viacerých priemyselných odvetviach, jeho prvotné spracovanie prebieha až dodnes tradičnými metódami. Je to z dôvodu, aby sa v arganovom oleji zachovali všetky látky prospešné pre ľudský organizmus. Keďže výskyt arganového oleja sa spája predovšetkým s Marokom, garantom nad prvotným spracovaním arganového oleja sú potomkovia pôvodných marockých Berberov, ktorí spolupracujú s veľkými spoločnosťami na báze fair-trade.

História arganového oleja

arganovník tŕnistý
Divá koza pasúca sa na arganovníku tŕnistom

Hoci okrem Maroka možno nájsť arganový olej aj susednom Alžírsku a Izraeli, domovinou tejto vzácnej suroviny je práve Maroko. Prvotné zmienky o využití arganového oleja nachádzame u pôvodných kmeňov marockých Berberov. Boli to kočovné kmene, ktoré využívali všetky dostupné prírodné zdroje na maximum. V prípade stromov Argania Spinosa (Arganovník tŕnistý) nachádzali naozaj mnoho možností využitia. Tvrdé a pevné drevo týchto stromov využívali Berberi na výrobu rôznych nástrojov a stavbu dočasných obydlí. Toto drevo bolo tiež vhodné na podpaľ. Vďaka svojej tvrdosti horelo dlhú dobu a poskytovalo teplo počas chladných nocí. Listy a plody arganovníka slúžili berberským pastierom kôz ako krmivo pre chovnú zver. A napokon dozreté orechy arganovníka našli uplatnenie pri výrobe zázračného arganového oleja. Ten používali Berberi pôvodne ako ochranu pred slnkom ako prírodný opaľovací krém. Netrvalo však dlho a berberské ženy postrehli priaznivé účinky arganového oleja na pokožku, nechty a vlasy. Odvtedy sa využíva arganový olej čoraz viac ako kozmetický prípravok.

Priaznivé účinky arganového oleja

arganový olej na vlasyArganový olej obsahuje veľké množstvo prospešných látok, z ktorých profituje ľudské telo vo viacerých ohľadoch. Olej z arganovníka je známy predovšetkým ako silný antioxidant, napomáha vylučovať škodlivé látky z tela. Taktiež sa vyznačuje protizápalovými, antibakteriálnymi a antiseptickými účinkami. K prospešným látkam obsiahnutým v arganovom oleji patrí aj vitamín C, steroly, kartenoidy a saponíny.

Účinné látky v arganovom oleji a ich pôsobenie:

  • vitamín C – napomáha udržiavať správnu hladinu esenciálnych mastných kyselín v organizme
  • steroly – vylučujú prebytočný cholesterol z tela a bránia jeho vstrebávaniu do krvi
  • kartenoidy – posilňujú imunitný systém, chránia pokožku pred UV žiarením
  • saponíny – zjemňujú a zvláčňujú pokožku

Využitie arganového oleja

Ako sme už spomenuli v úvode, arganový olej nachádza svoje uplatnenie vo viacerých odvetviach, pričom najvýznamnejšie je to v kozmetickom priemysle. Tradičný arganový olej je súčasťou mnohých prípravkov na pokožku a vlasy. Tie majú vďaka nemu nielen skrášľujúce, ale aj zdravotné účinky. Kozmetika s obsahom arganového oleja sa radí k hodnotnejšej, čo sa premieta aj do jej vyššej ceny. Arganový olej nie je vzácny len z hľadiska miesta svojho výskytu (3 krajiny na celom svete), ale aj z hľadiska spracovania. Pre názornosť – na 1 liter čistého arganového oleja je potrebných až 30 kg orechov arganovníka. Ak by ste narazili na arganový olej v prekvapivo nízkej cene, radšej si overte na etikete jeho pôvod a pravosť.

Arganový olej na vlasy

serum arganovy olej na vlasy
Sérum s arganovým olejom na vlasy

Azda najväčšie využitie arganového oleja zaznamenávame v súvislosti so starostlivosťou o vlasy. Nie nadarmo sa v porovnaní s inými výživnými olejmi vyzdvihuje práve argan ako najlepší olej na vlasy. Napomáha regenerovať poškodené vlasové vlákna, ktoré sa vďaka nemu menej lámu a končeky vlasov sa neštiepia. Arganový olej na vlasy je vhodný aj pri problematickom rozčesávaní a začínajúcom vypadávaní vlasov. Tento zázračný olej z Maroka vyživuje vlasové vlákna už od korienkov a pôsobí priaznivo aj na pokožku hlavy. Tá je vďaka nemu dostatočne hydratovaná a nedochádza tak k nadmernej tvorbe lupín.


Bol pre vás tento článok užitočný? Zdieľajte ho medzi svojimi známymi, ktorým záleží na kvalitnej starostlivosti o vlasy rovnako ako vám. Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.